Florbalová akademie pod ZŠ Tyrše v letošním roce slaví desetileté výročí. Spolupráce mezi florbalovým klubem a ZŠ Tyrše se za těch 10 let prohloubila a zintenzivněla. Myšlenka florbalových akademií není tradiční, tedy vzít děti z našeho klubu a přesunout je do tříd na ZŠ Tyrše. To je pro náš klub ,,nošení dříví do lesa“. Našim cílem je dát ochutnat florbal co nejvíce dětem. Věříme, že máme natolik dobře zpracované tréninky, že dítě, které pocítí tzv. ,,brambůrkový efekt“, bude vyhledávat další možnosti, kde florbal trénovat a hrát. V ten moment je tady další krok a tím je vstup do klubu FBC DDM Děčín.

Před 10 lety se začínalo s tělocviky spojených 3. a 4. tříd a odpoledním kroužkem. V současnosti florbalová akademie nabízí specializovaný tělocvik pro dvě třídy 3., 4. i 5. ročníku, kde nechybí ani oznámkování na vysvědčení. Odpolední kroužky se také rozšířily a vyvinuly. Nyní na florbalový kroužek dochází zvlášť prvňáčci, které u zápisu vítá florbalový maskot. Svůj kroužek má i skupina druháčků a třeťáčků. Pro nejstarší prvostupňové žáky funguje ranní trénink od 7hod. Florbalový klub navíc v letošní sezóně přihlásil do ligové soutěže o 1 mužstvo přípravky více a právě žáci 1. - 3. ročníku jsou na tyto zápasy nominovaní. Stejně jako žáci ze zbylých třech děčínských akademií. Během roku se navíc pro ty nejmenší, kteří se ještě nezapojují do turnajů pod AŠSK, připravuje turnaj florbalových akademií, kde děti hlavně 1. a 2. tříd ukazují rodičům, co se naučily.

K letošku na prvním stupni s florbalem vyrůstá přes 100 žáků, kterým se věnuje zakladatel FA Tomáš Štěpánek. Ten tvrdí, že zajímavostí posledních let je fakt, že se zvedá poměr dívek v tělocvikových skupinách. Během minulých 10let klub a hlavně trenér Tomáš Štěpánek cítil od školy velkou podporu. ,,Nákup florbalového vybavení, podpora při akcích, možnost pořádání turnajů na škole a dalších podpůrných věcí si jako klub velmi vážíme", s hrdostí podotknul Tomáš Štěpánek. Poděkovat je zde na místě řediteli školy a sportovnímu fanouškovi (hlavně Bohemky) Mgr. Jiřímu Broučkovi, se kterým jsme udělali krátké ohlédnutí za 10lety florbalu na škole (pod článkem).

Pokud bychom si však těch 10let měli vyhodnotit, je toho hodně. Na místě je zmínit stabilní úspěchy na všech frontách. Velká vítězství na okresní i krajské úrovni mají za sebou prvostupňové děti i poslední ročníky ZŠ. To, co těší na FA Tomáše Štěpánka, je to, že nečekáme, až si dítě najde nás, ale jdeme mu naproti a propagujeme florbal aktivně. Navíc 10 let je doba, která nám ukáže i úspěšnost celého projektu. Přes FA Tyrše máme v současném mužském Áčku hned 7 hráčů – Kapitán Jan Fidler, Míša Záruba, Zdeněk Martinec, Marek Sochor, Vladislav Vrátil, Jan Bräuer nebo brankář Adam Havriljak. V ostatních současných kategoriích byste našli necelou třicítku dětí, které jsou součástí, nebo prošly FA, podotknul závěrem. Ve stejnou cestu i jubileum věříme i v ostatních akdemiích, které klub má – ZŠ Máchovo náměstí, ZŠ Březiny a ZŠ Boletice. Navíc máme pocit, že tento počet není konečný:)


Rozhovor s ředitelem ZŠ Dr. Miroslava Tyrše panem Mgr. Jiřím Broučkem

Co Vás napadá jako první, když se za těmi deseti roky spolupráce ohlédnete?

Výborný a skvěle provedený nápad, projekt, který se ukázal jako života schopný a stále má v současnosti i do budoucna co nabídnout. Projekt pomohl florbalovému oddílu DDM Děčín, pomohl škole a hlavně nabídl možnost dětem věnovat se tomuto stále se rozvíjejícímu sportu, mít radost ze hry, z pravidelných účastí na trénincích a turnajích v rámci docházky do školy.

Spolupráce školy a klubu je nadstandardní, čeho si vážíte nejvíce?

Vážím si naprosto bezproblémové spolupráce a komunikace, za celých dlouhých deset let se nevyskytla ani ta nejmenší překážka v naší velmi přínosné spolupráci. Především si vážím neustálé snahy o inovaci florbalových akcí a výuky ze strany pana Tomáše Štěpánka, který nikdy neusíná na vavřínech a jde stále vpřed, což je samozřejmě velkým plusem i pro naši školu, která je na dlouholetou úspěšnou spolupráci hrdá.

Jste velký sportovní fanoušek a je známo, že osobně podpoříte děti na různých sportovních akcích. Je nějaký zážitek spojený s florbalem, který Vám utkvěl v paměti za těch 10 let?

Ano, mám spoustu krásných a emotivních zážitků. Často vedu naše děti i jako trenér, pokud ne, snažím se je podpořit alespoň jako fandící divák. Jak už bylo v otázce předestřeno, mám velmi rád sport, proto i účast na školních sportovních akcích je pro mě radostí. Největší zážitky jsou samozřejmě spojené s vítězstvími, např. vyhrát pětkrát v řadě florbalovou ligu děvčat bylo nádherné.

Radostí je však každý turnaj, kdy děti s jiskřením v očích obléknou školní dres, těší se z toho, že jsou na turnaji a reprezentují naši školu. To cítím jako velký zážitek a radost, dětskou radost.

Co přejete do dalších let FA?

Přeji zdárné pokračování v nastavených úspěšných (florbalových) mantinelech. Předpoklady k další přínosné spolupráci tu jistě jsou v osobě výborného organizátora, trenéra a inovátora Tomáše Štěpánka a Jiřího Broučka, který vždy rád vyjde vstříc požadavkům pro florbalové sportování dětí.

Sportu zdar a florbalu zvlášť!!!